Basın Bültenlerimiz

> Haberler
Tüm haberler Tüm haberler
Basın Bültenleri

> Hızlı arama
Janssen haberlerinde ara

Basında Janssen Haberleri12/02/2009  -  Türkiye’de ilk kez Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu Klinik Uygulama Kılavuzu oluşturuldu
Türkiye DEHB Klinik Uygulamalar Kılavuzu ile Türkiye’de DEHB tanı ve tedavisinde ortak görüşün gelişmesi hedefleniyor. Sürekli güncellenmesi planlanan Kılavuz’un Türkiye’de DEHB tedavisi için önemli bir kaynak olacağı vurgulanıyor.12 Şubat 2009 - Çocuk psikiyatrisi alanında en çok araştırılan konulardan biri olan Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) konusunda Türkiye’ye özgü DEHB Klinik Uygulama Klavuzu oluşturuldu. Kılavuz, DEHB konusundaki bilimsel verilerin günlük pratiğe doğru şekilde aktarılarak bu konuda uygulanan tedavilerde bir standart oluşmasını amaçlıyor. Ülkemizde DEHB konusunda çalışan fikir liderlerinin biraraya gelerek hazırladığı kılavuzun yazım kurulu, Doç. Dr. Eyüp Sabri Ercan’ın öncülüğünde, Prof. Dr. Ayşe Avcı, , Prof. Dr. Nahit Motavallı Mukaddes, Prof. Dr. Bengi Semerci, Prof. Dr. Selahattin Şenol ve Prof. Dr. Yankı Yazgan’dan oluşuyor. DEHB Klinik Uygulama Kılavuzu, Türkiye’de bu alanda yayımlanan ilk çalışma olarak dikkat çekiyor.

Türkiye DEHB Klinik Uygulamalar Kılavuzu ile Türkiye’de DEHB tanı ve tedavisinde ortak görüşün gelişmesi hedefleniyor. Sürekli güncellenmesi planlanan Kılavuz’un Türkiye’de DEHB tedavisi için önemli bir kaynak olacağı vurgulanıyor.

Basım ve dağıtımı, Janssen-Cilag Türkiye katkısıyla gerçekleşen DEHB Klinik Uygulama Kılavuzu’na, www.TurkiyeDEHBkilavuzu.com sitesinden de ulaşılabiliyor. Pediatristlere, çocuk ve ergen psikiyatristlerine yönelik kapsamlı bilgiler içeren DEHB Klinik Uygulama Klavuzu’nda, DEHB tanısına dair açıklamalar, DEHB tedavisinde ilaç kullanımı ve ilaç etkileşimleri, tedavide alternatif yöntemler konularında bilimsel veriler bulunuyor.

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu Nedir?

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu 20. yüzyılın başında tanımlanmış bir psikiyatri bozukluğudur. Tüm dünyada DEHB sıklığı konusunda yapılmış en önemli çalışmaların incelenmesiyle gerçekleştirilen kapsamlı bir araştırmanın sonucunda DEHB'nin tüm dünyada çocuk ve ergenlerin yüzde 5.3'ünü etkileyen bir hastalık olduğu bildirilmiştir. 1

Türkiye’de yaklaşık 600.000 DEHB hastası bulunduğu düşünülmektedir. Bebeklikten başlayıp yaşam boyu sürebilen bu hastalıkta dikkat toplayamama, aşırı hareketlilik ve dürtü (kontrol) bozukluğu temel sorunlar olarak görülmektedir. Tanınabilen ve kontrol altına alınabilen bir sorun olarak tanımlanan DEHB’nin topluma etkisi konusunda da çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Yapılan çalışmalarda DEHB hastalarında:

  • Yüzde 30 oranında sınıfta kalma,
  • Yüzde 10-20 oranında okuldan uzaklaştırılma,
  • Yüzde 57 oranında kazalara bağlı yaralanma; saldırganlık ve suça eğilim riskinde artış görülmektedir. 2

Janssen-Cilag hakkında

Johnson&Johnson grubuna 1961 yılında katılan Janssen Pharmaceutica, 1994 yılında Cilag şirketiyle birleşerek Janssen-Cilag adını almıştır. Johnson&Johnson bünyesinde faaliyet gösteren Janssen-Cilag, dünyanın önde gelen yenilikçi ve Ar-Ge odaklı sağlık şirketlerinden biridir.

Merkezi Belçika’da bulunan Janssen-Cilag, psikiyatri, onkoloji, algoloji, üroloji, enfeksiyon, iç hastalıkları, nöroloji, dermatoloji alanlarında insan sağlığının iyileştirilmesi için Ar-Ge, pazarlama ve satış faaliyetleri gerçekleştirmektedir. Janssen-Cilag, 2009 yılında Türkiye’deki faaliyetlerinin 10. Yılını kutlamaktadır.

Bilgi için:

BG İletişim/ Duygu Durgun
0212 327 10 41
duygu@bgiletisim.com

Referanslar

  • 1. Polanczyk ve Ark. American Academy of Child and Adolascent Psychiatry.(2007)
  • 2. www.continuingedcourses.net; ADHD Nature,Course, Outcomes and Comorbidity by Russell A. Barkley