Bipolar Bozukluk Nedir?

> Bipolar Bozukluk
Bipolar Bozukluk Nedir?

Semptomları Nelerdir?

Bipolar Bozukluğa Nasıl Tanı Koyulur?

Doğru Tanı Koymak Neden Zordur?

Bipolar Bozukluğun Nedenleri Nelerdir?

Bipolar Bozukluk ile İntihar Arasındaki İlişki Nedir?

Bipolar Bozukluk Tedavisi

Çocuklar ve Genç Ergenlerde de Bipolar Bozukluk Görülebilir Mi?

Çocuklarda DEHB ve Bipolar Bozukluk Arasındaki Fark Nedir?

Bir Bipolar Hastası Bununla Başa Çıkmak İçin Neler Yapabilir ve Ailesi Nasıl Yardımcı Olabilir?

KaynaklarManik-depresif hastalık olarak da bilinen bipolar (iki uçlu) bozukluk, nüfusun %1-2'sini etkileyen ciddi bir duygudurum bozukluğudur. Bu durum 'bipolar' bozukluk olarak adlandırılmaktadır çünkü kişinin duygudurumu, maniden (taşkınlık) depresyona (çökkünlük) aşırı 'iki uç' arasında değişebilmektedir. Manik atak (epizod) sırasında, kişi aşırı mutlu ya da iritabl olurken, depresif atak sırasında son derece üzgün ve umutsuz hisseder. Epizodlar arasında kişinin duygudurumu normal olabilir. Duygudurumdaki bu değişimler ya da 'duygudurum dalgalanmaları' saatler, günler, haftalar ya da aylarca sürebilir. Sağlıklı kişilerdeki normal 'iniş ve çıkışların' tersine, bu duygudurum dalgalanmaları şiddetli ve yaşamı tehdit edici olabilir ve normal, sağlıklı işlevselliği engelleyebilir.

Bipolar bozukluk herhangi bir kimseyi herhangi bir yaşta etkileyebilirse de, tipik olarak ergenlik döneminin sonu ya da erişkinlik döneminin başında başlamaktadır. Çoğunlukla bir hastalık olarak tanınmamakta ve bu bozukluğu olan kişiler gereksiz yere yıllarca ve hatta onyıllarca istirap çekebilmektedir. Tedavi edilmediğinde, alkol ve madde kötüye kullanımı, bozulmuş ilişkiler, kötü iş veya okul performansı, finansal ve sosyal sorunlar ve artan intihar riski gibi yıkıcı sonuçlar doğurabilmektedir.

Oysa doğru tanı, etkili tedavi ve uygun destekle, bipolar bozukluğu olan pek çok kişi duygudurum dalgalanmalarında denge sağlayabilmekte ve normal, üretken ve tatmin edici yaşam sürebilmektedir.